Spanyol határok nélkül!

El Cid, a spanyolok ellentmondásos hőse

Nálunk Toldi Miklósról született ezernyi legenda és irodalmi mű, a spanyoloknál pedig El Cidről. Volt “rendes” neve is, valóban élt, de a sok mendemonda miatt a történészeknek nehéz dolguk van, ha az igazi embert akarják megkeresni a legendák mögött.

 

A történelemtudomány mai állása szerint El Cid katona volt, hős és hol a spanyolok, hol a mórok oldalán állt.

Charlton Heston, mint El Cid

Charlton Heston, mint El Cid

 

Rodrigo Díaz de Vivar a XI. század közepén született, nem csoda hát, ha a legendás alak és a valóságos élettörténet összemosódott ennyi idő távlatából. II. Sancho király udvarában illusztris személynek számított, és a király halála után annak öccse, VI. Alfonz is szívesen látta udvarában, még egy unokahúgát is feleségül adta hozzá. Az idill azonban nem sokáig tartott: egy elrontott katonai manőver következtében a király száműzte Rodrigo-t 1081-ben Kasztília földjéről, aki így 1086-ig Zaragozában élt és egy mór király szolgálatába állt.

Tudni kell az élettörténet megértéséhez, hogy Spanyolország abban az időben korántsem volt egységes birodalom. Több mór király uralkodott a déli részeken, az Afrika felől benyomuló mórok és a spanyolok között folyamatos harcok dúltak, a városok hol spanyol, hol mór fennhatóság alá kerültek. Ez a huzavona egészen 1492-ig tartott, amikor az utolsó mór uralkodót is sikerült kiűzni Spanyolország földjéről (megkezdődhetett a nagy hódítások és felfedezések kora).

 

Szóval, ebben a zűrös korban élt El Cid, aki a zaragozai mór király szolgálatába állt minden lelkifurdalás nélkül, holott azelőtt előszeretettel vadászta a mórokat. A kutya-macska barátság azonban még nem ért véget a kasztíliai királlyal: VI. Alfonz visszaédesgette magához El Cidet 1086-ban, hogy aztán három évvel később újra száműzze. Ekkor döntött úgy hősünk, hogy saját lábra áll, meghódította hát Valenciát, és ott is halt meg 1099-ben.

Azt ezt követő századokban többször is felmerült a lehetőség, hogy El Cid talán nem is élő személy volt, csupán egy kitalált legendás hős. A megcáfolhatatlan bizonyíték aztán épp arab iratokban bukkant fel: az 1800-as években fedeztek fel a kutatók olyan, XI. századból származó arab kéziratokat, amelyek említik őt “Rodrigo el Campeador” néven.

A spanyolok, ellentmondásos történelmi ténykedése ellenére, előszeretettel néznek fel rá, mint nemzeti és történelmi hősre. Emlékét számos szobor, festmény, irodalmi alkotás őrzi, nem csak Spanyolországban.

 

A nemzetközi irodalom kedvelt alakja is lett a spanyol hősből: Corneille egyik drámájának főszereplője El Cid, mint ahogyan számos régi kézirat, kódex is őrzi a nevét. Aki pedig szereti a régi kalandfilmeket, nézze meg az 1961-ben készült El Cid-feldolgozást Charlton Heston és Sophia Loren főszereplésével, a rendező Anthony Mann.

 

Gyere és nézd meg, milyen akciós spanyol tananyagokat találsz nálam a héten!

KATT a linkre!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!