Nem is gondolnád, hogy a Mikulásnak kőkemény konkurenciája van Spanyolországban, sőt, tulajdonképpen a piros ruhás az, aki betolakodott az eredeti spanyol ünnepkör figurái közé. Miért jobb a Háromkirályok szene, mint a Mikulás virgácsa? Érthető okokból!
A Háromkirályok pompás felvonulása (Fotó: La Diversiva)
A katolikus hagyomány szerint a napkeleti bölcsek, azaz a Háromkirályok (Gáspár, Menyhért és Boldizsár) egy égi jeltől vezérelve a kis Jézus jászolához vándoroltak, hogy ott leróják mély tiszteletüket a világ leendő királya előtt. A kedves, bölcs figurák gazdag öltözéke és értékes ajándékai sok népet megihlettek, így a spanyoloknál is szabadnapos ünnep január 6-a, amelyet mi Vízkeresztként tartunk nyilván, ők viszont a “Día de Reyes” (a Királyok Napja) névvel illetnek.
Na de ne szaladjunk annyira előre. Mi történik január 6. előtt?
A spanyol gyerekek a hagyomány szerint nem a Mikulásnak írnak levelet, hanem a Háromkirályoknak: a kis irományban ecsetelik, milyen ajándékot szeretnének kapni és miért érdemlik meg, hogy meg is kapják azt. Ebből láthatod, hogy a három napkeleti bölcs a Jézuska szerepét is átvette. Bár a más országokból érkező tradíciók gyökeret vertek Spanyolországban is, a gyerekek többsége levelét a Háromkirályokhoz címezi és nem december 24-én, hanem január 5-én várja az ajándékokat.
Január 5-én nagy csinnadrattával vonulnak be a városokba a pompásan öltözött, koronás, tevegelő napkeleti bölcsek. Ez a “Cabalgata de Reyes” felvonulás, azaz kb. “A Háromkirályok ügetése”. Miután mindenki megcsodálta őket, a spanyol kicsik kikészítik a cipőjüket az ablakba, hogy másnap reggelre abban landoljanak az ajándékok és édességek. Jó szokás szerint ők maguk is tesznek oda némi élelmet a szegény, fáradt Háromkirályoknak, sőt, még a tevékre is gondolnak, akiket víz fogad a kikészített tálkában. Aki rossz volt, ne számítson sok jóra: szenet kap a cipőjébe. Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy ez a szén is cukorból készült… A külseje viszont kétségkívül csúnya fekete.
A Háromkirályok az ünnepet megelőzően is nagy népszerűségnek örvendenek, de ez talán a nagyszerű PR-juknak is köszönhető. A bevásárlóközpontokban nem ritka látvány a három trónon ülő szakállas, koronás öregúr, amint a gyerekeket várja. A bátor jelentkezők fényképezkedhetnek a bölcsekkel, de lehetőség van a levelek saját kezű átadására is, hogy biztosan célba érjen a kívánság. A királyokat egy apród segíti: ő vezeti a trónokhoz a gyerekeket és ő veszi el a levelüket, melyet egy erre a célra kikészített postaládába dob.
Háromkirályok munka közben: audiencia 🙂 (Fotó:puertorealweb)
Végezetül, egy kis gasztronómia. A “roscón de Reyes” egy koszorú formájú spanyol kalács, mely hagyományosan egyszerű, kelt tésztából készült és január 5-én a vacsoránál fogyasztották. Az új változatok már tartalmaznak tejszínes, csokis, pudingos tölteléket is. Az elkészítéshez hozzátartozott, hogy belesütöttek egy babot: az lett a társaságban egy napra a “király”, akinek a babos szelet jutott.
Spanyol édesség Vízkeresztre: Roscón de Reyes (Fotó: Nestlé cocina)
Kövess te is Facebookon, ha szereted a spanyol nyelvet!
Instagram oldalamon gyönyörű képeket nézegethetsz Spanyolországról és Latin-Amerikáról, de a tanulás sem marad el!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: