Folytassuk kis spanyol körutazásunkat a nagyböjti szokások terén! Ma újabb öt szokást hoztam, amelyek elszigetelve ugyan, de fennmaradtak, ezzel is színesítve a spanyol kultúrát.
- “Angyalkérés”, Peraleda de la Mata (Cáceres)
A Cofradía del Descendimiento egy vallásos testület, amely Jézus keresztről való levételét foglalta bele a nevébe (el descendimiento = levétel a keresztről). Az ő hagyományuk, hogy a tagok fekete köpenybe öltözve, jogarral a kezükben házról házra járnak Peraleda de la Mata-ban és mindenhol megkérdezik: “¿Quién nos da un ángel?” Azaz: ki ad nekünk angyalt? Ha a családtagok azt válaszolják, “nálunk van egy”, a családban lévő gyerekek hosszú “angyalkás” ruhába öltöztetve megjelennek. Kis pajzsot szorongatnak a kezükben, amelyre Jézus képét faragták.
- Katalán passió (Pasión catalana)
Katalónia több városában is látható még az élő passió, amely minden bizonnyal sokkoló élményt nyújt. (Nem is tudom elképzelni, hogy valaha ilyenen részt vegyek, de persze nem akarlak téged lebeszélni róla!) Esetenként több, mint 300 szereplővel elevenítik fel Jézus szenvedéstörténetét, amelynek végén egy véres “keresztre feszítést” is eljátszanak. Az előadást mindig helyiek mutatják be. A XVII. századtól élő hagyomány néhány katalán városban akkora jelentőséggel bír, hogy külön színházat építettek e célra. A passiót katalánul adják elő Esparraguera, Olesa és Ulldecona városában, Cervera-ban pedig spanyolul tartják, ez utóbbi egy hat órás gigaprodukció.
- La Magdalena, Castellón de la Plana
Castellón de la Plana leghíresebb zarándoklata a “La Magdalena” nevű búcsú, ahol a több száz zarándok hosszú botokkal és zöld kendővel a nyakában vándorol a síkságra. Ezzel őseikre emlékeznek, akik hét évszázaddal ezelőtt a hegyeket elhagyva a lankásabb tájakon kerestek új otthont és dúsabb legelőket. A zarándokok egy zöld szalaggal ánizsos kalácsot (rollos de la Magdalena) erősítenek a botra, arra emlékezvén, hogy őseik vonulásakor a gyerekek vitték a kenyeret a nyakukba akasztva. A hegyi remetebarlangokhoz érve paellát készítenek. A kilenc napos ünnepségsorozatnak rengeteg programja van: ételkóstolók, cirkusz, színház, díjátadók, felvonulások.
- Miserere, Zamora
A miserere a Biblia egy részlete, amely a szenvedéstörténetet meséli el. Zamora városában csodálatos, felvonulással körbeölelt előadást tartanak belőle. A nagyböjt péntekjein éneklik el a zamorai katedrális előtti téren. A felvonulásban részt vevő testvéri rend hosszú, csúcsos sapkát és földig érő, fehér köpenyt visel, a körmenetben pedig egy csodálatosan élethű Krisztus-szobrot visznek a vállukon. A körmenet alatt végig csengőszó hallatszik.
- Cristo de Medinaceli, Madrid
Madridban, a Nuestro Padre Jesús de Medinaceli bazilikában található a város leghíresebb Krisztus-szobra, hozzá kapcsolódóan pedig egy hagyomány is él. Nagyböjt első péntekén, a szentmise keretein belül a résztvevők a szoborhoz járulnak és megcsókolják a lábát. Csak úgy mellékesen közben hármat lehet kívánni (ebből kettő általában mindenkinek a jó egészség és a pénz). A 173 cm magas, lenyűgöző szobrot a XVII. században készítette egy sevillai műhely és azt a pillanatot ábrázolja, amikor Jézus megtudja, hogy kereszthalálra ítélik. A szobor a templomból is ki szokott kukkantani: nagypénteken körmenetben viszik végig. Az eredeti Krisztus-szobor kultusza miatt több másolat is készült, van egy például Santa Cruz de Tenerife, Ávila és Palencia városában is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: