Az álláskereső portálokon jó néhány spanyolos vagy más nyelvvel kapcsolatos állást találni. Melyek a tipikus állásinterjú kérdések és milyen a jó válasz? Néhány ötlet.
Az állásinterjúra nem árt úgy felkészülni, mint egy vizsgára
Nyilván, nem adom a szádba, mit kell mondanod, csak pár támpontot írok, amit kedved szerint tölthetsz fel tartalommal.
1. Meséljen magáról!
Itt nem arra kíváncsiak, hol szoktál ebédelni és mit csinálsz szombat esténként, hanem inkább az előző munkahelyeidről, a megpályázott munkakörrel kapcsolatos előző tapasztalataidról próbálj meg egy összeszedett válasszal előrukkolni. Jó, ha előre felkészülsz erre a kérdésre, mely nagy eséllyel szerepelni fog a palettán, de vigyázz, hogy a válaszod ne tűnjön előre kiterveltnek! Érdemes a múltból a jelen felé haladnod, azaz, a legrégebbi állásodról beszélni először.
2. Miért hagyta ott az előző munkahelyét?
Helyes válasz: új lehetőségek, izgalmasabb kihívások keresése végett. Helytelen válasz: rossz volt a főnök, nem jöttem ki a kollégákkal, nem szerettem a céget.
3. Milyen tapasztalatai vannak ezen a területen?
Ha vannak, érdemes beszélni róluk, ha még nincsenek, próbálj meg hasonló munkakörből idézni!
4. Mit tud a cégünkről?
Ez szintén gyakori kérdés, ezért mindenképp nézd meg legalább a cég honlapját előzetesen! Olvasd el a történetét, honnan indult és hová tart, hol van jelen, milyen tervei vannak. Már piros pont maga a tény is, hogy utánaolvasol!
5. Az utóbbi egy évben mit tett a fejlődése érdekében?
Itt lehet munkahelyi tapasztalatokról, de akár a személyiségedet érintő pozitív változásokról is beszélni, amelyek kiemelhetik 1-1 pozitív jellemződet. Például, említsd meg, ha leszoktál a cigiről, mert a kitartásodat támaszthatod alá vele. Vagy, ha részt vettél az előző munkahelyed képzésein, tanfolyamain, azoknak is ebben a válaszban a helyük.
6. Miért szeretne nálunk dolgozni?
Ha végeztél némi előtanulmányt a cégről, erre a kérdésre is könnyebb válaszolni. Mondhatod, hogy a cég által képviselt irány tetszik, vagy hogy hosszú távon szeretnél velük együttműködni. A lényeg, hogy légy őszinte, mert a hízelgés nem vezet jóra!
7. Mennyi fizetésre gondolt?
Sarkallatos kérdés, mert egy rossz válasz miatt eleshetsz az állástól. Érdemes -tól-ig választ adni, vagy azt mondani, ez a betöltött pozíciótól és az azzal járó felelősségtől függ, majd megadni egy közepes összeget.
8. Miért Önt kell szerződtetnünk?
Másokkal való összehasonlítás helyett emeld ki saját képességeidet, kitartásodat, alázatodat a munka iránt.
9. Mi az, ami zavarja Önt egy kollégában?
Csapda! Valami súlyos dolgot mondj, nehogy az derüljön ki, hogy a legkisebb apróság is kihoz a sodrodból. Például, mondhatod, hogy nem szereted, ha egy kolléga nem tartja be a szavát vagy a határidőket. Próbáld inkább pozitív irányba terelni a válaszadást, azaz, emeld ki volt kollégáid érdemeit, és hogy szerettél velük dolgozni.
10. Mi az Ön legnagyobb erőssége?
Itt jól hangzik sok dolog, példák: a képességed a munkafolyamat szervezésére, a kitartásod, hogy nyomás alatt is tudsz dolgozni és jól teljesíteni, stb.
11. Mi a fontosabb Önnek: a munka vagy a pénz?
A legjobb válasz: a pénz is nagyon fontos, de a munka sokkal fontosabb!
12. Kész Ön hétvégén is dolgozni / túlórázni / utazni?
Ezt mindenki saját belátása szerint válaszolhatja meg, de az őszinteség fontos. Nem érdemes mindenre bólogatni vélemény nélkül.
13. Milyen tulajdonságokat becsül egy főnökben?
Legyen pozitív a válaszod, azaz, ne azt sorold fel, mit utálsz egy főnökben! Jó példák: rugalmas, megértő, lehet hozzá fordulni, ha elakad valami, és persze kompetens. Minden főnök azt gondolja magáról, rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal. 🙂
14. Meséljen egy olyan javaslatáról, amellyel sikert aratott!
Talán nálatok is volt olyan munkahelyi konfliktus a kollégák között, amit te simítottál el, vagy olyan költségcsökkentő ötlet, amely a te fejedből pattant ki és sikeresnek bizonyult. Ezeket jó már előre átgondolni.
15. Van kérdése?
Mindig legyen kérdésed! Akár technikai, akár a vállalattal kapcsolatos kérdés, szívesen fogadják és nyitottságot jelez a részedről.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: