Minden nemzetnek vannak olyan szokásai, jellegzetességei, amelyek a kívülállók szemével nézve enyhén szólva is furcsák. Nálunk ilyen lehet a busójárás vagy a húsvéti locsolkodás, és persze a spanyoloknál is találunk pár hasonlót. Meg is mutatom, melyekre gondoltam!
Buñol és a paradicsom
Ha nekem kéne elképzelnem a világ leglehetetlenebb fesztiválját, talán egy hasonló jutna eszembe. A kis valenciai falu, Buñol minden évben megrendezi a ‘La Tomatina’ nevű fesztivált, ahol semmi más teendőd nincs, csak a paradicsomdobálás. Már ha beférsz egyáltalán abba a húszezer főbe, akik részt vehetnek a parádén, ennyiben határozta meg ugyanis a helyi önkormányzat a belépők számát. Eredete az 1945-ös évig nyúlik vissza,amikor is a ‘Gigantes y cabezudos’ fesztiválon (ld. következő pont) egy fiatalember a közeli zöldséges standról paradicsommal kezdte szórni az ellenkező tábor résztvevőit. Az önkormányzat jól megbüntette, mégis sikerült hagyományt teremtenie, ugyanis rá következő évben az eset megismétlődött, ahogy onnantól minden évben. Végül a polgármester beadta a derekát és ünneppé nyilvánította az eseményt, valamint gondoskodott a dobálandó paradicsom mennyiségéről is, amely jelenleg kb. 40 tonna/év. A lelkes dobálókat vízsugárral is locsolják közben, hogy a bőrüket ne csípje ki túlságosan a paradicsomlé.
Bunol – La Tomatina (kép forrása: https://www.route66idiomas.com)
2. Óriások és nagyfejűek
Spanyolország, sőt Európa több településére is jellemző az óriások és nagyfejűek, azaz a ‘Gigantes y cabezudos’ fesztiváljának megrendezése. Az óriások papírmasé bábuk, melyeket egy ember mozgat úgy, hogy a felvonuláson a bábok táncra kelnek a helyi banda muzsikájára. A nagyfejűek inkább ijesztő figurák, papírmasé fejek, amelyeket helyiek vesznek fel a fejhez illő öltözékkel és az óriások felvonulásának bámészkodóit ijesztgetik, kergetik (főleg szegény gyerekeket).
Gigantes y cabezudos (Kép: https://www.heraldo.es)
3. Júzcar és a töpörödött törpördögök
A Hupikék Törpikék 3D-s változatának reklámozására a Sony Pictures 2011-ben egy alig 300 fős kis andalúz falut szemelt ki. Fogta az összes hófehér házikót és hupikékre pingálta őket,ígérvén, hogy a kampány végeztével saját költségen mindet vissza is festi fehérre. Az extrém szín azonban annyira bejött a turistáknak, hogy az addigi évi 300 fős látogatói szám 2012-re 200 ezerre nőtt! Így a falu úgy döntött, a Sony Pictures nyugodtan megtarthatja magának a fehér festéket, nekik megfelel továbbra is a kék…
Júzcar – hupikék városkép (kép: http://www.costadelsolmagazin.com)
4. Béjar és a mohaemberek
A magyarországi keresztények úrnapi körmenete abból áll, hogy a hívők kimennek az utcára, ahol pár, virággal díszített oltár előtt imádkoznak. A béjar-i úrnapi körmenet abból áll, hogy a hívők felvonuláson imádkoznak és énekelnek, mögöttük pedig baktat egy-két tetőtől talpig mohába öltöztetett helyi lakos.Ennek még véletlenül sem az az oka, hogy túl sokat álltak egy fa északi oldalán, sokkal inkább az, hogy a legenda szerint a spanyolok úgy hódították vissza a várost a muzulmánoktól a XII. században, hogy mohába burkolózva osontak a városfalon belülre, így a muzulmán őröket ki tudták játszani. Nem tudom, mit szólnék, ha egy ilyen mohaember jönne velem szembe éjjel az utcán…
Béjar – úrnapi mohaemberek (kép: https://ccasconm.blogspot.com)
5. Catoira és a vikingek
Bár Galíciát mindenki az El Camino végállomásaként ismeri, hiszen itt található a Santiago de Compostela-i katedrális Szent Jakab sírjával, azért akad még emlékezetes ünnep ezen a földön is. Ilyen a viszonylag friss fesztivál, a ‘Romería vikinga’, amelyet augusztus első hétvégéjén rendeznek meg és csak 1960 óta létezik. A vikingek ezer évvel ezelőtt igen intenzíven ostromolták a környéket, mert a santiago-i székesegyház kincseit szerették volna megkaparintani. A spanyolok viszont bőszen visszaverték a támadásokat, így senki sem jutott el Composteláig. A fesztivál rendkívül sokszínű: koncertek, konferenciák, utcazene, evés-ivás; bár kétségtelen, a leglátványosabb elem mégis a ‘vikingek’ partra szállása.
Catoira – viking partraszállás (kép: https://fotosdegalicianosaterra.blogspot.com)
Te ismersz hasonlóan őrült spanyol ünnepet? Írd meg itt vagy a Facebookon!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: