Spanyol határok nélkül!

Amit ma megtanulhatsz, ne halaszd holnapra – a halogatásról

Emlékszel még Pató Pál úrra? Petőfi Sándor ikonikus antihőse egyre csak halogatta teendőit. Szaladt a ház, a kert, rongyos ruhában járt, mégsem izgatta magát. Te mennyire vagy Pató Pál (vagy Pató Petra)? Most kiderül, szenvedsz-e a krónikus halogatás betegségében, és arra is van tippem, hogyan gyógyulhatsz ki belőle!

 

pató pál úr

El senor Pablo Pató

 

Talán fel sem ismerted még, hogy a halogatás gyilkos kórjában szenvedsz, márpedig a gyógyulás első lépése a helyes diagnózis.

 

Válaszold meg ezeket a kérdéseket, a végére minden kiderül!

 

1. Előfordul veled rendszeresen, hogy a reggel fejben összeszedett teendők felét sem sikerül estére teljesítened?

2. Szoktad egyik napról a másikra átrakni az általad nem szeretett teendők elvégzését ?

3. Elhangzott már a szádból az alábbi mondat: “De kár, hogy nem csináltam meg tegnap ezt a feladatot!”?

4. Szoktál ún. “álca-tevékenységeket” végezni, azaz olyanokat, amelyekkel, bár telik az idő, mégsem visznek közelebb a célodhoz? (Pl. vég nélküli telefonálás, vicces videók nézegetése két évre visszamenőleg a youtube-on, volt osztálytársaid kapcsolati hálójának feltárása a Facebookon.)

5. Éreztél valaha lelkifurdalást valamilyen elmulasztott teendő miatt?

 

Ha ezek közül minimum kettőre, maximum ötre igen a válaszod, sajnálattal közlöm, hogy krónikus halogatásban szenvedsz. Nagyon hasznos lenne számodra, ha elolvasnád MOST a soron következő tippeket, hogy leszámolj ezzel a rossz szokással, amely akadályoz a nagy cél elérésében – legyen az előléptetés, nyelvvizsga, fogyás, vagy bármi, ami számodra fontos!

 

– Mi a halogatás fő oka? Látszólag az, hogy mindig van egy fontosabb teendőd. Valójában viszont az, hogy nem tudod, mit veszítesz azzal, ha nem végzed el a feladatodat – azaz: nincsenek konkrét, nagyon jól behatárolt céljaid. Ezért az első lépés: a konkrét cél kitűzése! Releváns példaként legyen a célod a nyelvvizsga mielőbbi megszerzése. Megnézed az interneten, mikor van a következő vizsgaidőpont, és feljegyzed magadnak. Például: november 10-én nyelvvizsgázni megyek!

– Ha ez megvan, már fél siker! Most már csak azt kell tudnod, a cél eléréséhez milyen lépéseket kell tenned és milyen időközönként. Például, heti kétszer tanárhoz járni, három vizsgafelkészítő könyvet kitölteni, heti egy filmet eredeti nyelven nézni, stb.

– Most jön a legfontosabb tanács, mely nélkül elveszett ember vagy: írd le a célodhoz vezető lépéseket időegységekre bontva! A teendők leírása kettős funkciót tölt be: egyrészt, ezáltal jobban rögzülnek a feladatok, másrészt, ez egyfajta írásbeli megállapodás lesz saját magaddal, amit sokkal rosszabb érzés megszegni, mint ha csak kigondolod a lépéseket, egy óra múlva pedig elfelejted őket.

 

2

 

– Mit jelent, hogy időegység? Nos, én személy szerint visszaeső nagy halogató vagyok: ha jobban elhagyom magam, képes vagyok napokig magam előtt görgetni a teendőket. Ha viszont csúcsformában vagyok, mindig előre teljesítek. Ez utóbbi annak köszönhető, hogy megtanultam a listaírás jelentőségét. Vasárnap délután tíz percet arra szánok, hogy a következő heti teendőimet listába gyűjtsem. 

– Ezeket a heti teendőket lehet aztán napira lebontani. Például, a teendőidből kiválasztasz kettőt-hármat, melyet hétfőn szeretnél végrehajtani, és azokat beírod a hétfői rubrikába. Célszerű fontossági sorrendet is felállítani. Például, ha én ezen a héten öt blogbejegyzést szeretnék publikálni, akkor nem csütörtökön kell elkezdenem, sokkal inkább hétfőn, vagy kedden. Ha neked például szerdán van spanyolórád, ne aznapra írd a házi megírását, inkább hétfőre vagy keddre. Szóval, színtiszta logikázás ez a listaírás! 🙂

– Ha szépen összeállt a heti teendőid listája, már csak végre kell hajtani az ott leírtakat. Motivációként szóba jöhet a jutalmazás, ha igényled: egy kis telefonálás a barátnőddel, egy szeletke csokoládé, ha kipipálhatsz a listádról egy teendőt. A lelkifurdalást elfelejtheted, hiszen, még ha nem is tudsz minden feladatot teljesíteni az adott napon, akkor is látszani fog, hogy ma is tettél valamit a célod elérése érdekében.

– Végezetül, egy bölcs mondás: aki az idejét pazarolja, az életét pazarolja. Ha haszontalan dolgokra fecséreled az idődet, hetek, hónapok, akár évek telhetnek el úgy, hogy jottányit sem jutottál közelebb a célodhoz. Legyen a jelmondatod: csináld most, most, most!

 

Ha rajtam múlik, nem halogatod a spanyoltanulást: nézz körbe tananyagaim között, válassz olyat, ami leginkább szolgálja a célodat!

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!