Spanyol határok nélkül!

Érdekességek a Háromkirályokról

Reggelre a spanyol gyerekek ablakba tett cipői megteltek finomságokkal, ajándékokkal, ne adj’ isten szénnel. Hogyan alakult Vízkereszt ünnepe az évszázadok során, miért pont a Háromkirályok viszik az ajándékokat, és mit esznek ma a spanyolok? 

 

A Háromkirályok hagyománya Máté evangéliuma nyomán született, aki megírta a bölcsek látogatását a betlehemi jászolnál,  bár ő keleti varázslókként jellemezte őket és a pontos számukat sem árulta el. A IV. századra alakult ki az a nézet, hogy hárman voltak – nem véletlenül. A hármas szám utalás a Szentháromságra, ráadásul akkoriban három kontinens volt ismert, így a három király szimbolizálhatta a kontinensek népeit: ázsiai, európai, afrikai.

 

Ekkorra inkább királyoknak és nem mágusoknak nevezték őket, hiszen a mágia, varázslás egyre pejoratívabb megjelölést kapott a katolicizmus terjedésével. Az, hogy Baltazárból “szerecsen király” lett, szintén évszázadok alatt alakult ki. Amikor az ajándékozás hagyománya a királyokhoz kapcsolódott, még leosztott szerepeik voltak: Menyhért édességet és mézet vitt a gyerekeknek, Gáspártól kapták a ruhát, cipőt és a praktikus dolgokat, Baltazár pedig a rossz gyerekek megbüntetéséért volt a felelős, ő pakolta a szenet a csizmába. A XIX. század elejétől azonban a szerepek összemosódtak, a királyok pedig játékokat kezdtek hordani minden jó gyereknek. És miért épp ők viszik az ajándékokat? Azért, mert a kis Jézusnak is vittek meglepetést, ennek nyomán pedig elhatározták, hogy a világ összes gyerekét szeretnék megajándékozni valamivel.

 

Ebből a gyerekeknek készült videóból megismerheted a Háromkirályokkal kapcsolatos történetet és a teendőket. Érthető videó, középhaladók is bátran nézhetik, és csupán hét perc!

A videóból megtudhattad, hogy a gyerekek vizet is tesznek az ablakba a Háromkirályok tevéinek, valamint kis elemózsiát és italt maguknak a királyoknak is. A szülőknek is érdemes kirakni a cipőket, mert ők is kapnak apró ajándékokat.

Arról is kaphattunk tippeket, hogyan legyenek jók a kicsik, ha ajándékot szeretnének. Megoszthatják a játékaikat a testvéreikkel, vagy elajándékozhatnak játékokat olyan gyerekeknek, akiknek nincs. Érdemes az iskolában jól tanulni és jól viselkedni. Ami pedig a királyoknak írt levelet illeti: nos, a legjobb azt minél előbb elküldeni, mert a bölcsek és segítőik kapnak levelet a világ minden gyerekétől, és bizony nagyon nehéz nekik mindent elolvasni és minden kívánságot teljesíteni. 🙂

A videó megemlíti még a “roscón de reyes” nevű ünnepi süteményt is. Ez a kandírozott gyümölcsökkel, cukoröntettel díszített koszorú formájú kalács nem hiányozhat a spanyol családok asztaláról Vízkeresztkor! A képen egy vadabb változat, tejszínhabbal töltve.

roscón de reyes, spanyol kalács

 

A január 6. természetesen munkaszüneti nap Spanyolországban, már ha hétköznapra esik. 

Forrás: http://babyradio.es/blog-entrada/96/2013-01-04/10-curiosidades-sobre-los-reyes-magos

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!