Milyen szilveszteri szokásokat találunk Spanyolországban? Ott sem unatkoznak az év utolsó napján, az biztos!
Először is, minden spanyol háztartás nélkülözhetetlen kelléke szilveszterkor a televízió vagy a rádió. Aki ugyanis nem szánja rá magát, hogy kimenjen városa főterére, az otthon hallgatja a madridi Puerta del Sol téren lévő toronyóra harangütéseit, így köszöntve az újévet. A szabadban tartózkodók a torony (vagy városuk tornya) köré csoportosulnak és élőben hallgatják a harangot, aki viszont nem megy el otthonról, annak életbevágó a harangütés-közvetítést végigasszisztálni. Hogy miért?
Azért, mert van a spanyoloknak egy érdekes szilveszteri szokásuk. Hozzávalók: tizenkét harangütés, tizenkét szem szőlő. Szabály: minden egyes éjféli harangütésre meg kell enni egy szem szőlőt, tehát, mire az utolsót is elkongatja a harang, el kell fogynia a szőlőnek. Akinek átcsúszik egy szem is a következő esztendőre, készüljön fel, hogy nem lesz rózsás az újév szerencse tekintetében…
Mindennek igen komoly, másodpercre megtervezett koreográfiája van. A harangozást annyival előbb kezdik el, hogy először is négy negyedet kongatnak, majd még a 12 harangütésnek is bele kell férnie, hogy épp éjfélkor érjen véget. A tévében pedig ezt kommentelik a bemondók. Egy szegény bemondónő precedenst teremtett 1989-ben a TVE-ben, amikor véletlenül az első harangütéseket úgy konferálta fel, mintha azok még csak a négy negyed kongatásai lennének. Emiatt aztán több százezer spanyolnak lett szerencsétlen éve, hiszen nem tudták megenni a szőlőjüket időre. Mint utóbb kiderült, a fatális hibának az volt az oka, hogy a hölgy nem kapott a Puerta del Sol-on teraszos szobát és az ablaka sem a torony felé nézett, sőt, nem is hallotta a gongot. Mindössze egy kis képernyőn követte az eseményt, így próbálva kommentelni. Még szép, hogy elrontotta!
Újkeletű, de ma már teljesen elterjedt szokás, hogy szilveszterkor valami vörös alsóneműt kell viselni, mert úgy szerencsét és szerelmet hoz az újév. Elég, ha a zoknin van egy piros pötty, már teljesülhet a kritérium.
Minden egyéb tekintetben a spanyolok ugyanúgy ünnepelnek, mint mi: bulizni mennek vagy otthon a családdal vacsoráznak és várják a harangot, pezsgőt vagy almabort isznak a koccintáshoz és éjfél után bő negyed órát annyira túlterheltek a telefonvonalak, hogy senkinek nem küldi el elsőre a BÚÉK sms-t a rendszer. Az újévi fogadalmakról pedig ne is beszéljünk…
BÚÉK! 🙂 Neked van újévi fogadalmad? Netán épp spanyoltanulással kapcsolatos? Ne kímélj, oszd meg velünk itt egy kommentben (egyébként is azt mondják, ha írásba adod, nagyobb eséllyel tartod be)!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: