Tizenegy éve közel került a tűzhöz, amikor A faun labirintusát jelölték a legjobb idegen nyelvű Oscar-ra. Az idei gálán aztán elhozta a két legfontosabb díjat: övé a legjobb film és a legjobb rendezés szobra. Ismerd meg közelebbről Guillermo del Toro mexikói rendezőt!
Fotó: variety.com
Del Toro 1964. október 9-én született Jalisco államban, Mexikóban. Már kiskorában is élénken érdeklődött a mozizás iránt, nyolcévesen Super8-as kamerájával szaladgált a környéken, hogy minden fontos eseményt felvegyen. Filmművészetet tanult, 22 évesen pedig leforgatta első rövidfilmjeit, melyek címe: Doña Lupe és Geometría.
1993-ban elkészül első egész estés filmje, a Cronos. Egy alkimista véletlenül felfedezi az örök élet titkát, ezzel pedig felkelti egy agg amerikai milliárdos figyelmét, aki meg akarja szerezni a tudást. A film hatalmas siker lett Mexikóban, és bár az USA-ban annak idején mindössze két moziban lehetett megtekinteni, azóta kultfilmmé vált.
Egyik kedvenc színésze Federico Luppi, a 2017-ben elhunyt argentin színész, akivel a Cronos forgatásán is együtt dolgozott, sőt, mint azt később bevallotta, egyenesen rá írta a szerepet.
Ez a mozi hozta meg az első lehetőségét annak is, hogy Hollywoodban dolgozhasson. 1997-ben kapta meg a Mimic című sci-fi horrort feladatként. Mivel mindig is vonzották a különleges, bizarr lények, ez a bogárinváziós forgatókönyv igazán neki való feladat volt. Ami viszont folyamatos fennakadást okozott a munkájában – és erről többször panaszkodott a sajtónak – , az az azóta hírhedtté vált Harvey és Bob Weinstein testvérpár, akik a film producereiként folyamatosan beleszóltak a forgatásba és olyan megoldásokat kényszerítettek ki a rendezőtől, amelyet ő maga nem tartott jónak. A film tisztességesen szerepelt az amerikai mozikban, így a szakma Guillermót, mint ígéretes rendezőt kezdte számon tartani.
2002-ben a rendező szörnyekért rajongó énje nem is lehetett volna boldogabb: ő rendezhette meg a Penge című akciófilm második részét. A film főszereplője egy vámpírvadász, del Toro pedig végre kiteljesedhetett a munkában. Erre a 2004-es Helboy (Pokolfajzat) rendezése tette fel a koronát, ahol gyakorlatilag szabad kezet kapott a pokolból szalajtott, kissé mufurc, mégis szeretnivaló figurának és univerzumának ábrázolásában. Hősét olyannyira megkedvelte, hogy a második rész forgatásának kedvéért hatalmas lehetőségekről mondott le: övé lehetett volna a Harry Potter 6. filmjének vagy a Legenda vagyok c. sci-finek a rendezése.
Del Toro tehát ezer szállal kötődik a modern popkultúrához. Ennek további bizonyítékai, hogy imádja a videójátékokat és sokáig fontolgatta, hogy filmet rendez a Halo nevű játékból, ám ez a terve egyelőre nem valósult meg. 2013-ban a Simpson család sorozatához is rendezett egy részt.
A víz érintése
Mindezt az összképet az olyan grandiózus alkotásai egészítik ki, mint A faun labirintusa vagy a most díjakkal elhalmozott A víz érintése. Del Toro sokoldalú filmes zseni, még sokat fogunk hallani róla!
Itt nézhetsz meg egy rövid interjút Guillermo del Toro-val spanyolul, amelyben A víz érintése forgatásáról, koncepciójáról beszél. Szerencsére egész érthetően. 🙂
Gondok a spanyol szövegértéssel? Szerezd be új tananyagomat március 15-ig kedvezményesen, és a hallás utáni szövegértésed ugrásszerű javulásnak indul! https://spanyolozzotthonrol.hu/spanyol-akcio
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: