Spanyol határok nélkül!

20 érdekesség a sokszínű Mexikóról

Trump elnök úr sokat emlegeti a szomszédos Mexikót, bár nem olyan kontextusban, ahogyan azt egy spanyoltanuló szereti. Íme, húsz érdekes tény a világ egyik legnagyobb és legsokszínűbb spanyolajkú országáról.

 

#1. Mexikó a világ 14. legnagyobb országa.

#2. Mexikó adta az első csokoládét, chilipaprikát és kukoricát a világnak.

#3. Mexikó egyik legfontosabb prehispán kultúrája volt az Olmék Civilizáció, amely Kr.e. 1400 és 300 között élte virágkorát. Birodalmuk jellegzetes emlékei a hatalmas, kőből faragott fejek, melyeket az ország számos múzeumában megcsodálhatunk.

Olmék fej Mexikóból

 

#4. Több, mint 200 000 különböző növény- és állatfaj él Mexikóban, ezzel pedig a világ egyik legnagyobb biodiverzitású országa.

#5. Köszönhetően a rengeteg kisebb-nagyobb őslakos indián csoportnak, Mexikóban több nyelv és nyelvjárás létezik, mint egész Európában.

 

#6. Az amerikai kontinens első nyomdagépét Mexikóvárosban használták 1539-ben.

#7. Észak-Amerika legrégebbi egyeteme is itt található: a Mexikói Autonóm Egyetemet 1551-ben alapította V. Károly spanyol király.

#8. Az USA és Mexikó között húzódó határvonal a második leghosszabb a világon, az USA-Kanada határ mögött.

#9. A mikulásvirág nevű, nálunk is kedvelt cserepes növény szintén Mexikóból származik és a XIX. században nevezte el Joel Roberts Poinsett, az USA első mexikói nagykövete. Spanyolul a neve “Nochebuenas”, ami kb. annyit tesz: Szentestike.

#10. Mexikóváros egy vulkánokkal övezett völgykatlanban fekszik. Leghíresebb tűzhányója a Popocatépetl. 

A Popocatépetl Mexikóvárosból is jól látszik

 

#11. A mexikói zászló színei megegyeznek a magyar zászló színeivel, csak épp függőleges tagolásban és zöld-fehér-piros sorrendben. A zöld a reményt, a fehér a tisztaságot, a piros pedig a vért jelképezi. Közepén egy kaktuszon kígyót evő sas látható: egy ősi szimbólum még az azték időkből. A legenda szerint az aztékok ilyen madarat láttak, amikor a letelepedésük helyszínét megtalálták.

A mexikói zászló

 

#12. A prehispán civilizációk közül is kiemelkedik a Maja Birodalom, amely mind a csillagászat, mind a harcászat terén hozott a világnak újdonságokat. A maja katonák kedvelt támadási módszere például az volt, hogy darázsfészket dobtak az ellenfél csapatára.

#13. Amikor a spanyol hódító, Hernán Cortés megérkezett Mexikó földjére, istenként fogadták és a szent itallal: kakaóval kínálták. Az, hogy istennek kiáltották ki, több dolognak köszönhető. Egyrészt, fehér bőrű volt, másrészt, hajón érkezett, és még sosem láttak azelőtt “úszó felhőket” (vitorlákat) az indiánok, harmadrészt pedig, lovon vonult be közéjük.

#14. A mexikói ételek a világörökség részét képezik.

#15. A hatalmas vulkánok mellett a világ legkisebb tűzhányója is mexikói földön található: Puebla városában kukucskálhatsz be a mindössze 13 méter magas vulkán kráterébe. A neve Cuexcomate.

Cuexcomate vulkán

 

#16. Mexikóban 27 hely foglalt magának helyet az UNESCO világörökségi listáján, ezzel pedig itt több világörökségi helyszín található, mint Egyiptomban, Görögországban vagy az USA-ban.

#17. Veracruz városától északra készítik a zacahuil nevű ételt, ami tulajdonképpen egy hatalmas banánlevelekbe csavart szószos húsétel, hatalmas adagban. Akár 70 kilót is nyomhat egy fogás, amit 10-12 órán át sütnek egy speciális kemencében, kibontása után pedig több száz ember lakik jól belőle. Esküvők, helyi piacok kedvelt fogása. Nézd meg ezt a rövid videót a készítéséről:

#18. A Xoloitzcuintle egy kutyafajta, amely magyarul a ‘mexikói meztelen kutya’ elnevezést kapta, és mint olyan, nincs rajta szőr. Több, mint háromezer éves fajtáról beszélünk.

Mexikói meztelen kutya

 

#19. Gunajuato városában találod a világ egyik legbizarrabb múzeumát: a Múmiák Múzeumát, ahol több tucat holttestet szemlélhetsz meg. A mumifikálódás okát a kutatók eddig nem tudták kideríteni, de az tény, hogy a múmiák kitűnő állapotban vannak mindenféle mesterséges konzerválás nélkül.

Múmiák Múzeuma

 

#20. Catemaco városában, Mexikó délkeleti részén tartják a Boszorkányok Éjszakáját, ahová a világ minden tájáról érkeznek a rémséges rítusokat űző kíváncsiskodók. Van itt kecskeáldozat, égő boszorkánycsillag, szertartások és előadások. A várost a boszorkányság világfővárosának is tartják.

Forrás: https://ancabrales10.wordpress.com/cultura-en-general/20-curiosidades-referente-a-nuestro-pais-mexico/

 

Gyere, tanulj te is spanyolul! Sőt, tudod mit? Ne gyere, csak ülj be a kedvenc foteledbe, dőlj hátra és játssz le egy online spanyol videót! Innen keresgélhetsz: https://spanyolozzotthonrol.hu/

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!